Jak zdobyć portfolio?

Nie ulega wątpliwości fakt, iż najważniejszą cechą portfolio jest jakość zdjęć w nim zawartych. Potencjalny pracodawca nie weźmie pod uwagę modelki lub modela, który legitymuje się kilkoma pośpiesznie wywołanymi zdjęciami z amatorskiego aparatu, autorstwa koleżanki, lub, co gorsza, wyciągniętych z albumu rodzinnego. Ta niedopuszczalna sytuacja z pewnością przekona każdego klienta i każdą agencję, że nie jesteśmy osobami, które traktować można poważnie. Profesjonalne portfolio wykonywane jest przez zawodowych fotografów, w ich pracowniach, z wykorzystaniem światła studyjnego, lub w plenerze, przy wtórowaniu promieni światła słonecznego. Różnorodność zawartych w portfolio fotografii, mnogość miejsc i strojów, odmienna charakteryzacja i zróżnicowane pozy dadzą osobie, która będzie je przeglądać, szeroki ogląd na nasze warunki. Najlepszym wyborem będzie oczywiście osoba specjalizująca się w fotografowaniu modelek i modeli na potrzeby prywatne lub komercyjne. Taka, która dysponuje odpowiednim sprzętem, umiejętnościami i doświadczeniem, która sama doradzi nam odpowiednie plenery, pozy i przebrania, najlepiej komponujące się z nami. Profesjonalny fotograf ceni jednak swój czas i swoje możliwości, kwoty, jakie spotkamy w jego cenniku mogą być dla nas zupełnie nieosiągalne, zwłaszcza, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z modelingiem i właśnie budujemy swoje pierwsze portfolio. Alternatywnym rozwiązaniem jest udanie się osobiście do kilku przeciętnych, tradycyjnych zakładów fotograficznych w naszym mieście i sprawdzenie posiadanych przez nich zdjęć. Może okazać się, że za wielokrotnie mniejszą sumę, są w stanie zaoferować nam zdjęcia przyzwoitej jakości, dobrze oświetlone i skorygowane w programie do obróbki zdjęć. Warto także zorientować się, czy w rachubę wchodzi wykonanie zdjęć za darmo, w ramach tak zwanego TFP – Time for Photos, czyli układu mającego na celu obopólną korzyść – wiele modelek i modeli buduje w ten sposób swoje pierwsze portfolio, jednocześnie dając fotografowi okazję do rozszerzenia własnego. Pamiętajmy by najpierw zapytać o tę możliwość, dopiero później zaś, w razie odmowy, orientować się w cenniku. Szkoda byłoby płacić za coś, co w rzeczywistości moglibyśmy zrobić za darmo.

Bez względu na to, czy weszliśmy z fotografem we wcześniej wspomniany układ, czy po prostu zapłaciliśmy za wykonane zdjęcia, warto rozważyć skorzystanie z usług kilku fotografów jednocześnie. Oczywiście jest to rozwiązanie możliwe raczej tylko w przypadku współpracy TFP, w przeciwnym wypadku koszty mogłyby nas ponownie przerosnąć. Jednak wykorzystanie kilku sesji, w kilku odmiennych miejscach, wykonanych różnym sprzętem i, przede wszystkim, zawierających ujęcia skomponowane przez osoby posiadające indywidualne podejście, wizję artystyczną, może być świetnym pomysłem. Różnorodność to bardzo ważna cecha naszego portfolio.

Fotografowie to nie tylko właściciele konwencjonalnych zakładów fotograficznych, zajmujących się niemal wszystkim, począwszy od odbitek, na sesjach ślubnych skończywszy. Wielu z nich decyduje się na karierę freelancera, poszukiwanie indywidualnych zleceń za pośrednictwem przede wszystkim internetu. W nim też znajdziemy wiele stron, skupiających społeczność osób zawodowo związanych z modelingiem, oferujących swoje usługi w obrębie tejże branży. Jedną z nich, na której znajdziemy między innymi namiary i przykładowe realizacje wielu fotografów jest strona www.aktorki.pl.