Cennik

Tak zwane „testy”, czyli nasze pierwsze zdjęcia sesyjne do portfolio oferowane są przez wielu fotografów, zarówno agencyjnych jak i wolnych strzelców, a ich głównym rozróżnikiem jest oczywiście jakość, która pozostaje w ścisłym związku z ceną. Najdroższe testy wyceniane są na około półtora tysiąca złotych i wykonywane są przez profesjonalistów, których nazwisko lub marka jest już bardzo znana w branży, a to, jak wiadomo, może nam tylko pomóc. W ramach tego typu usługi otrzymamy obszerny zestaw różnorodnych fotografii, przedstawiających dokładnie to, co zainteresuje potencjalnych klientów. Fotograf z najwyższej półki zna się na rzeczy, wie jakie pozy dobrze komponują się w kadrze, jest cierpliwy i poświęca maksimum zaangażowania klientce lub klientowi. W tym przypadku możemy liczyć na wsparcie stylistki, czy makijażystki, a często w cenę wliczone jest wykonanie profesjonalnego albumu i odbitek.

Jak to zwykle bywa, reguła ceny adekwatnej do jakości ma swoje wyjątki. Zdarza się, że spodobają nam się zdjęcia znacznie tańszego fotografa, który wykona nieco mniej obszerną sesję, prawdopodobnie z towarzyszeniem mniejszego personelu i bez wliczonej ceny odbitek. Takie sesje, zawierające kilkanaście zdjęć mogą być wycenione na 500-1000 złotych i wielokrotnie przewyższać jakością droższą konkurencję. Warto pamiętać, że wraz ze spadkiem ceny coraz częściej pojawia się sprawa praw autorskich. Zdjęcia za półtora tysiąca są naszą własnością, podczas gdy te, wykonane za część tej sumy, mogą być związane z ograniczeniem praw autorskich. Podpisanie stosownej umowy na jasno określonych warunkach powinno być jednak satysfakcjonujące dla obydwu stron.

Na rynku pojawiają się także szczególnie pożądane przez młodych, początkujących modeli i modelki, opcje darmowych testów. Oczywistym jest fakt, że będzie to zawsze układ na pewnych zasadach. Fotograf może chcieć rozbudować w ten sposób swoje portfolio, a taka sesja obejmie zazwyczaj maksymalnie kilka zdjęć i potrwa stosunkowo krótko. Często rozpocznie się i skończy w studiu, a nieraz fotograf odwoła ją w ostatnim momencie. Warto jednak próbować i korzystać z tego typu opcji choćby dla niewielkiej szansy na zdobycie ciekawych zdjęć dobrej jakości, nawet jeśli nie wystarczających do zbudowania portfolio, to na pewno mogących je poszerzyć, lub odświeżyć. Raz jeszcze jednak należy podkreślić, że szczególnie w tym przypadku niezwykle istotne jest uważne sprawdzenie warunków współpracy i pisemne potwierdzenie wspólnych ustaleń.

Bardzo dobrym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań profesjonalnego i niedrogiego fotografa jest przestrzeń portalu aktorki.pl, na którym to ogłasza się i publikuje swoje portfolio wielu fotografów, plasujących się na różnorodnym poziomie jakościowym i cenowym.